Většina obětí si myslí, že je v tom sama. Ozvou se jen tři procenta z nich. Rozhovor pro iDnes.cz

 

Kauzu Cimického odstartovala zpověď zpěvačky Jany Fabiánové, která na sociálních sítích protestovala proti udělení státního vyznamenání Cimickému s argumentem, že ji v době, kdy byla jeho klientka, sexuálně napadl.

 

Po Fabiánové se rozhodla ozvat řada dalších žen s podobným příběhem. „Jakmile to nahlásí jeden člověk, ukáže se, že těch lidí je ve skutečnosti více, a to nejen v oblasti sexualizovaného násilí,“ vysvětlila Hrdá s tím, že se nejedná o nic neobvyklého. 

Strach ze ztráty anonymity, bagatelizace a nepochopení

Dalším tématem, které Hrdá v Rozstřelu otevřela, byla uplynulá doba mezi trestným činem a jeho oznámením. V případě obětí sexualizovaných činů se tato lhůta zpravidla vyšplhá na několik let. „Sexuální násilí je vysoce zraňující trestná činnost. Oběti se za to stydí a často si nejsou jisté, jestli postupovaly správně,“ uvedla Hrdá. 

I proto s ohlášením trestného činu váhají. „Největší strach mají z toho, že pachatel zjistí jejich jméno, že jim nebude nikdo věřit, že budou zesměšňovány a jejich svědectví bude bagatelizováno. Také se bojí, že nebudou mít advokáta, a že celý proces bude trvat dlouho,“ vysvětlila Hrdá. 

Případy jsou mnohdy staré i 20 až třicet let, když se s nimi oběti rozhodnou svěřit, míní Hrdá. „Čas je však důležitý zejména kvůli promlčecí lhůtě, po jejímž uplynutí už pachatele nelze stíhat. Problematické je také degradování důkazů. Svědci zapomínají a postupem času klesá i kvalita stop,“ řekla.

Délku promlčecí lhůty přitom u sexualizovaných trestných činů podle Hrdé nelze jednoznačně stanovit. Trestné činy procházejí neustálým vývojem a u opakovaného recidivisty záleží na době posledního spáchaného trestného činu.

Za trestný čin znásilnění podle Hrdé hrozí 2-10 let vězení. Polovina z pachatelů ale ze soudní síně odchází s podmínkou. 

Nedostatek informací a přístup pachatele

Některé oběti sexuální násilí nenahlásí, protože si ani neuvědomují, že na nich byl spáchán trestný čin. „Spousta žen starší generace byla například vychována k tomu, že znásilnit vás může někdo cizí v parku, ne vlastní manžel,“ uvedla.

Svou roli podle Hrdé může sehrát také přístup pachatele. „U mladších obětí pachatel často argumentuje tím, že je to normální, a že to dělají všechny děti,“ vysvětlila. 

Lucie Hrdá
Lucie Hrdá
Lucie Hrdá
Lucie Hrdá

Dalšími tématy Rozstřelu byla zahraniční kauza, ze které vzešla kampaň Me Too, oznamovací povinnost lidí spjatých s Cimickým nebo posuzování důvěryhodnosti psychiatrických pacientek.

Lucie Hrdá je advokátka specializující se na na trestní právo, domácí násilí, stalking a rodinné právo. Je členkou Unie obhájců ČR a národním tutorem vzdělávacího programu Rady Evropy pro právní profesionály HELP.

 

 


The main principles of our law office include an unceasing fight for respecting procedural rights of the clients, respecting their interests, achieving high performance and seeking all possible ways of how to promote the clients´ rights and requirements.
Contacts information
AK Hrdá, s.r.o.
Vinohradská 343/6
120 00 Prague 2
reg. No. CBA: 11778
ID No.: 067 17 969
TAX No.: CZ 067 17 969
phone: +420 777 273 601
ID data boxes: f2jhqwe
e-mail: [email protected]