Nerodíš? Zaplatíš! Přijde po lidoveckém sčítání gayů také sčítání děloh? Deník N

Komentář Lucie Hrdé a Filipa Titlbacha: Zatímco s vyhlídkou velmi nejistého důchodu čekáme na léta odkládanou penzijní reformu, která má vyřešit systémový průšvih, objevují se první náznaky toho, jak si s ním bude chtít poradit nová vláda. A jako by vypadly z pera polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost nebo maďarského Fideszu…

Budoucí ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) po schůzce s prezidentem oznámil, že zaručenou důstojnou penzi budou mít jen ti, kteří vychovávají více dětí. Bezdětní si podle něj budou muset na důchod výrazněji naspořit.

Nikdo určitě nemůže vyčítat státu, že se snaží motivovat své občany k tomu, aby pro něj vychovávali další daňové poplatníky. To je, koneckonců, v demokratických zemích dobrým zvykem. Ovšem navrhovaná změna, se kterou přichází budoucí nový ministr, neobsahuje žádné moderní motivační prvky, o nichž hovoří odborníci i výzkumy už roky. Místo toho zásadně znevýhodňuje část populace.

I dnes volá podstatná část veřejnosti po takové podpoře rodin, která by spoustě z nich umožnila mít více dětí, než si mohou dovolit teď, nebo mít dítě alespoň jedno.

[ Týdenní přehled domácí politiky do e-mailu: Odebírejte newsletter PolitikoN. ]

Namátkou se můžeme zmínit například o částečné kompenzaci na daních, pro zaměstnavatele motivujícím daňovém a administrativním zvýhodnění částečných úvazků nebo výraznější podpoře pracujících rodičů, samoživitelů a samoživitelek, rodičů v pozici OSVČ, dětských skupin a také mladých párů v bytové a prorodinné politice, která by vedla k tomu, aby si konečně nemuseli vybírat mezi prací a rodinou. Co nám tu také chybí, jsou programy chránící ženy před propuštěním ze zaměstnání z nejdelší rodičovské dovolené na světě.

Výrazně by rovněž pomohlo vytvoření robustního systému neplacených školek a jeslí, kterých je dnes jako šafránu, a lidé jsou tak nuceni například čachrovat se svým trvalým bydlištěm, aby se jim podařilo dítě do nějakého státního zařízení vůbec dostat. Stálo by za to také podpořit dřívější nástup matek po porodu do práce a zmírnit rozdíl v platech mužů a žen. V neposlední řadě má stát také možnost bojovat proti levné ženské práci ve vysoce feminizovaných oborech založených zejména na osobní péči.

Nástrojů, které může vláda využít ke zlepšení porodnosti a zajištění důstojných důchodů, je požehnaně. Zásadním postulátem demokratické společnosti je, že nikdo by neměl být státem diskriminován za to, kým se narodí nebo jak se rozhodne naložit se svým vlastním tělem a životem. Proč tedy budoucí ministr přichází s návrhem, který ignoruje mnohokrát ověřené a v zahraničí potvrzené metody, které by potenciální rodiče a jejich zaměstnavatele pozitivně motivovaly, a místo toho předkládá zdánlivě jednoduché řešení, které však bude ve výsledku pro řadu lidí zcela diskriminující?

P

Nárok na důstojný důchod podle Jurečkova návrhu nebude mít bez výrazného spoření nikdo, kdo děti mít nemůže nebo z různých důvodů nechce. A to v době, kdy je podle mnoha lidí jejich rozhodnutí nemít dítě projevem péče o přelidněnou planetu. V době, kdy se veřejně boří tabu ohledně toho, že ne každý chce být rodičem. V době, kdy vznikají různé formy rodinného soužití, u nichž dost dobře mnoho lidí nemůže dítě mít. V době klesající mužské plodnosti a rapidního nárůstu počtu neplodných párů.

A co když děti mít nemohou nebo nechtějí?

S novým návrhem vyplouvají na povrch další otázky: Pokud bude stát odměňovat lidi za to, že vychovají další daňové poplatníky, co potom udělá s těmi, kteří sice potomky mít mohou, ale narodily se jim děti s psychosociálním či fyzickým hendikepem, které naopak ve své dospělosti budou pro stát finanční zátěží? Bude se těmto lidem z důchodu odečítat?

A co udělá stát s lidmi, kteří rodí a papírově vychovávají mnoho dětí, ale ve skutečnosti tyto děti dosáhnou maximálně základního vzdělání a s vysokou pravděpodobností samy do státní kasy v budoucnu žádnými velkými částkami nepřispějí? Kdo bude rozhodovat o tom, jaká je kvalitní výchova a které dítě je pro stát a jeho příjmy a výdaje přínosem?

Stejně tak, pokud právní normy nutí translidi ke sterilizaci, aby jim dovolily úředně uznat změnu pohlaví, vytváří tak sám stát skupinu občanů, která mu nové daňové poplatníky vyrábět nemůže a kterou hodlá následně diskriminovat tím, že bude mít menší důchod. A to jen kvůli tomu, kým se narodili.

 

Dalšími lidmi, kteří budou v tomto systému ostrakizováni, jsou páry stejného pohlaví. Zatímco Jurečka slibuje důstojnou penzi všem, kteří vychovávají děti, duhovým rodinám tuto možnost kvůli svým konzervativním katolickým názorům paradoxně odepírá. Na jedné straně chce nižšími důchody sankcionovat bezdětné, na druhé pak ale zároveň brojí proti tomu, aby stejnopohlavní páry mohly společně adoptovat dítě.

Jurečka také nechce, aby duhové rodiny měly stejnou ochranu a postavení, jakou mají rodiny heterosexuální, a to bez ohledu na fakt, že v Česku vyrůstají podle dostupných informací ve stejnopohlavních rodinách tisíce dětí. Ve světle nyní prezentovaného návrhu by to znamenalo, že jeden z rodičů v takovém páru, který si nemohl dítě osvojit nebo být rovnou od jeho narození zapsán v rodném listě, bude mít menší důchod než jeho protějšek, a to bez ohledu na to, že děti vychovali společně.

Vzpomeňme v této souvislosti na Jurečkova předvolební slova, že bude požadovat záruky, aby nová vláda v žádném případě neschválila manželství pro všechny. To je u muže, který má zájem vést ministerstvo, jehož důležitou náplní je sociální a rodinná problematika, v demokratické zemi 21. století minimálně na pováženou. Anebo je to jen odraz budoucnosti, do které míříme bok po boku s Polskem a Maďarskem, tedy státy, o jejichž vzdalování se demokracii dnes už snad nikdo nepochybuje?

V lidovecké tradici…

Pavel Bělobrádek, významný lidovec a v minulosti ministr Sobotkovy vlády, nejen radil samoživitelkám, na jejichž děti neplatí otec výživné, aby si našly jiného muže, co jim potomka bude živit, než aby něco chtěly po státu, ale také veřejně na Twitteru uvádí, že polskou cestou zákazů interrupcí se Česko nevydá z toho důvodu, že KDU-ČSL v dohledné době nebude mít dost hlasů ve Sněmovně.

Stranický kolega budoucího ministra Jurečky Tomáš Zdechovský se v minulosti proslavil tím, že ve své vlastní straně spočítal gaye a lesby. Zdá se, že nově na lidoveckém seznamu přibude řádek i pro dělohy plodné a dělohy neplodné.

KDU-ČSL, která v této zemi bude u moci, nastoupila nebezpečnou cestu, po které se vydala polská strana Právo a spravedlnost nebo maďarský Fidesz. Je to cesta, na jejímž konci jsou ženy, o nichž rozhodují muži ve vládě, děti bez matek, o které přišly při nelegálním potratu, queer lidé, kteří jsou ve své vlastní zemi nejen neviditelní, ale také nenávidění, seznamy registrovaných děloh schopných mít děti nebo matky nucené porodit života neschopné děti či děti natolik hendikepované, že nikdy nebudou moci žít samostatně. Je toto opravdu ona slibovaná změna, díky které se mělo Česko vydat směrem na Západ?

Stručně:

  • Budoucí ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) po schůzce s prezidentem oznámil, že zaručenou důstojnou penzi budou mít jen ti, kteří vychovávají více dětí. Bezdětní si podle něj budou muset na důchod výrazněji naspořit.
  • Je to ten nejméně spravedlivý způsob, jak lidi motivovat. Kdo bude rozhodovat o tom, jaká je kvalitní výchova a které dítě je pro stát a jeho příjmy a výdaje přínosem?
  • A jak k tomu přijdou lidé, jimž stát neumožňuje děti mít? Nebo ti, jejichž rozhodnutí nemít dítě je projevem péče o přelidněnou planetu?

Lucie Hrdá je advokátka, dlouhodobě upozorňuje na systémové mezery v řešení sexuálních deliktů a domácího násilí.

Filip Titlbach je novinář Deníku N a moderátor podcastů, věnuje se menšinovým tématům.

 


Hlavními zásadami advokátní kanceláře jsou zejména neustálý boj za dodržování procesních práv klienta, respektování jeho zájmů, vysoká výkonnost a hledání všech možných cest k prosazení klientových práv a požadavků.
Kontaktní informace
AK Hrdá, s.r.o.
Vinohradská 343/6
120 00 Praha 2
ev. č. ČAK: 11778
IČ: 067 17 969
DIČ: CZ 067 17 969
telefon: +420 777 273 601
ID datové schránky: f2jhqwe
e-mail: [email protected]