Změní spor Deppa s exmanželkou pohled lidí na oběti? Hůř už být nemůže, varuje advokátka. CNN Prima

 

V České republice je ročně spácháno až 12 tisíc znásilnění. Z toho jen mizivé procento obětí napadení nahlásí. Na svém webu to uvádí iniciativa Bez trestu, za níž stojí advokátka Lucie Hrdá. Jak česká společnost na téma sexuálního násilí nahlíží? A ovlivňují její pohled na věc medializované kauzy celebrit? I o tomto tématu Hrdá hovořila v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Média po celém světě v posledních týdnech věnovala výrazný prostor soudnímu sporu Johnnyho Deppa s jeho bývalou manželkou Amber Heardovou. Ta známého herce vinila z fyzického i psychického násilí.

K tématu

 

 

Soud ale nakonec prohrála. Ve veřejném prostoru se následně objevily názory, že se další případy spojené s iniciativou MeToo budou i kvůli této kauze posuzovat odlišně, a to ještě před vynesením rozsudku. Advokátka Lucie Hrdá však nepředpokládá, že by výhra Johnnyho Deppa nějak změnila pohled směrem k potenciálním obětem domácího či sexuálního násilí.

„Nejsem si jistá, jestli může být ještě hůř. Máme hrozně nízkou důvěru k obětem obecně. Nevím, jestli tomu jeden případ ze zámoří ještě napomůže. Prostě nedůvěřujeme obětem. Lidé by si měli uvědomit, že to není o tom, jestli víme, která hollywoodská hvězda byla či nebyla pachatelem domácího násilí,“ řekla ve vysílání CNN Prima NEWS.

Podle ní je v Česku ročně spácháno až 12 tisíc znásilnění, z nichž však jen pět procent obětí čin ohlásí. Hrdá kritizuje i formu trestů, které si pachatelé za domácí či sexuální násilí odnesou. Každý druhý pachatel, který byl usvědčen ze znásilnění, odchází od soudu s podmíněným trestem. V případech domácího násilí jsou to dokonce tři ze čtyř.

 

Hrdá si v závěru rýpla i do orgánů činných v trestním řízení: „Není to o tom, jestli soudci nebo policisté věří oběti. Mají se k ní ale chovat tak, aby jí věřili. Tak, aby osobě v průběhu trestního řízení nebylo ubližováno. Není to o popírání presumpce neviny.“

V Česku je v posledních měsících často diskutovaná i kauza bývalého poslance Dominika Feriho (dříve TOP 09), který čelí obvinění ze znásilnění nebo pokusu o něj v případě tří dívek. Hrozí mu až 10 let za mřížemi. Hrdá v souvislosti s tímto případem upozornila, že by mediální kauzy neměly ovlivňovat přístup k celému problému.

„Je dobře, že zde nevzniká něco jako lex Feri. Trestní právo je komplikované. Je to nejtvrdší zásah do života člověka a je třeba mít vše promyšlené na komplexní systematice, ne emotivně reagovat na veřejné kauzy,“ dodala.


Hlavními zásadami advokátní kanceláře jsou zejména neustálý boj za dodržování procesních práv klienta, respektování jeho zájmů, vysoká výkonnost a hledání všech možných cest k prosazení klientových práv a požadavků.
Kontaktní informace
AK Hrdá, s.r.o.
Vinohradská 343/6
120 00 Praha 2
ev. č. ČAK: 11778
IČ: 067 17 969
DIČ: CZ 067 17 969
telefon: +420 777 273 601
ID datové schránky: f2jhgwe
e-mail: [email protected]
LGBTQ Friendly