Domácí násilí a jeho řešení není prioritou naší společnosti, říká advokátka Hrdá

 

odkaz na video: https://cnn.iprima.cz/domaci-nasili-a-jeho-reseni-neni-prioritou-v-nasi-spolecnosti-rika-hrda-5961

 

Kvůli karanténě způsobené pandemií koronaviru trávily české rodiny více času společně doma. Také proto výrazně narostl počet případů domácího násilí. Advokátka Lucie Hrdá pochválila v pořadu Interview televize CNN Prima NEWS operátory telefonních krizových linek, že během karantény zvedli své nasazení v řešení problémů. Naopak vláda a stát podle Hrdé do boje s domácím násilím zasáhly minimálně.

 

Lucie Hrdá už po polovině března, krátce po zavedení restriktivních opatření, předpovídala na sociálních sítích, že se míra domácího násilí zvedne. Je přesvědčená, že situaci zhorší i ekonomická krize, která se podle ekonomů blíží.

 

„Tím spouštěčem násilí můžou být třeba i Vánoce nebo letní prázdniny. Jakmile nastane něco, co není běžné, tak lidé, kteří nejsou schopni se mezi sebou dohodnout, začnou mít problém,“ konstatovala Hrdá. Podle ní si většina společnosti pod pojmem „domácí násilí“ představuje hlavně to fyzické a opomíjejí psychické, ekonomické či sociální, které je neméně nebezpečné.

Po nástupu březnové karantény měla Hrdá v advokátní kanceláři velký nárůst počtu schůzek a nových objednávek. Od června řeší případů násilí mnohem více než dřív.

„Nárůst domácího násilí potvrdil i reprezentativní výzkum neziskových organizací, podle kterého vzrostlo volání o pomoc o 30 až 40 procent,“ popsala Hrdá a pochválila české krizové linky. Ty totiž během pandemie nezavíraly a naopak byly dostupné častěji než předtím.

Kdo si však pochválení české advokátky nezasloužil, byl samotný stát, jeho ministři. Advokátní kancelář Hrdé zažila případy, kdy policie místo toho, aby vykázala násilníky z domovů, vyzývala páry k tomu, aby se usmířily, protože ubytovny v té době byly zavřené.

 

Nejvyšší státní zastupitelství apelovalo veřejně na pachatele domácího násilí, aby nepáchali trestnou činnost. Jenže takové apely podle Hrdé nezabírají. Když se objevily první případy koronavirové nákazy ve skandinávských zemích, státy zakázaly alkohol. Ten totiž v některých lidech podněcuje agresivitu. Ve Francii zase vyčlenili některá pomocná centra přímo do obchodů (například pošty, pozn. red.), aby byla dostupnější.

Advokátce Hrdé přišlo, že policie v Česku dala obětem domácího násilí najevo, ať se během karantény snaží problémy spíš vyřešit samy, než aby očekávaly pomoc. „Domácí násilí a jeho řešení není prioritou naší společnosti,“ vysvětlila Hrdá, proč boj proti tomuto problému v Česku není tak výrazný jako v některých jiných zemích Evropy.


Hlavními zásadami advokátní kanceláře jsou zejména neustálý boj za dodržování procesních práv klienta, respektování jeho zájmů, vysoká výkonnost a hledání všech možných cest k prosazení klientových práv a požadavků.
Kontaktní informace
AK Hrdá, s.r.o.
Vinohradská 343/6
120 00 Praha 2
ev. č. ČAK: 11778
IČ: 067 17 969
DIČ: CZ 067 17 969
telefon: +420 777 273 601
ID datové schránky: f2jhgwe
e-mail: [email protected]
LGBTQ Friendly