Soud svěřil dceru do péče tyranovi, který bil její matku - Deník N

„Má ten, kdo mlátil matku, vychovávat dítě?“

Podle pražské advokátky Lucie Hrdé, která často ve své praxi zastupuje oběti domácího násilí a také školí rodinné soudce na Justiční akademii, je zlehčování domácího násilí při sporech o děti časté.

„Opatrovnické soudy často dělají z domácího násilí rodičovský konflikt a bagatelizují je s tím, že se na konfliktu podílejí obě strany. Jenomže domácí násilí je jednostranné a mocenské násilí. Pokud soud nutí oběť k tomu, aby se v zájmu dětí začala bavit s pachatelem, a říká, že matka ze sebe dělá oběť domácího násilí, tak kde je zájem dětí? Aby je vychovával někdo, kdo mlátil jejich matku? Kdo na ně bude přenášet svoji neschopnost vyjít s druhým pohlavím?“ ptá se Hrdá.

Podle ní také agresoři mnohdy pokračují v domácím násilí a dalším nevhodném chování. „Otcové se velmi často chovají k dcerám stejně jako k matkám. Soudy říkají obětem, že kvůli dětem musí komunikovat s násilníkem. Soudy také nemusely děti až do judikátu Nejvyššího soudu v dubnu 2019 brát jako spoluoběti. Nejvyšší soud řekl, že pokud dochází k týrání před očima dětí, jedná se o trestný čin ohrožování výchovy,“ popisuje advokátka.


Hlavními zásadami advokátní kanceláře jsou zejména neustálý boj za dodržování procesních práv klienta, respektování jeho zájmů, vysoká výkonnost a hledání všech možných cest k prosazení klientových práv a požadavků.
Kontaktní informace
AK Hrdá, s.r.o.
Vinohradská 343/6
120 00 Praha 2
ev. č. ČAK: 11778
IČ: 067 17 969
DIČ: CZ 067 17 969
telefon: +420 777 273 601
ID datové schránky: f2jhgwe
e-mail: [email protected]
LGBTQ Friendly